Tekstil Bakım Sembolleri
Ana Sayfa > Faydalı Bilgiler > Semboller > Tekstil Bakım Sembolleri

Tekstil Bakım Sembolleri

Tekstil Ürünleri Bakım ve Temizleme Sembolleri

Üretici firmalar, ürettikleri tekstil ürünlerini ve ürün üzerinde bulunan bütün aksesuarları yıkama, kuru temizleme ve çekmezlik testi gibi bir takım işlemlere tabi tuttuktan sonra en uygun temizleme yöntemlerinden en az birini etiket talimatında belirtmek zorundadırlar.

Yıkama sembolleri ve ürün etiketindeki diğer semboller; hem tüketicilerin hem de temizlemeci firmaların, ürünlerin bakımı ve temizlenmesi sırasında neler yapmaları gerektiğini belirten bir rehber konumundadır.
Bunun yanında temizleme talimatında ürüne zarar verebilecek bakım yöntemleriyle ilgili de uyarılar olmalıdır.

Bakım sembolleri, tekstil ürününün üzerine ya doğrudan yerleştirilmeli ya da ürünün üzerine konulan bir etiket üzerine yazılmalıdır.
Etiketler ve semboller, tüketicinin kolayca okunmalarını sağlayacak büyüklükte olmalı ve kolayca bulunabilmelidir.

Tekstil Ürünleri Bakım Sembolleri

Bakım Sembollerine Göre Yapılan İşlemden Üretici Firma Sorumludur

Temizleme talimatında tavsiye edilen işlem yapılmasına rağmen, üründe herhangi bir deformasyon, problem meydana gelirse, kanunlarda belirtildiği gibi sorumluluk gerekli testleri yapmadan temizleme talimatını koyan üretici firmanındır. Meydana gelen sorunlardan talimatlara göre bakım yapan tüketici veya temizleyici firma sorumlu tutulamaz.

Giysinizi satın alırken temizleme talimatının olup olmadığını kontrol edin. Temizleme talimatını okuyun ve yıkama talimatı sembolleri doğrultusunda bakım yapın.


Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler