Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar
Ana Sayfa > Leke Çıkarma > Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? > Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halıdaki Mürekkep Lekesi

Bir ev kadını için halı üzerinde büyük ve çirkin bir mürekkep lekesi görmek kadar can sıkıcı bir şey yoktur desek yeridir. Yapacak bir şey yokmuş gibi görünebilir, fakat her zaman durum böyle olmayabilir.
Bazen halıyı kurtarmak ve mürekkep lekesini gizlemek zorunda olmadan lekeyi çıkarmak da mümkündür.

Halının mürekkep lekelerinden kurtarılmasında zamanlama ve özen esastır. Eğer mürekkep lekesi kurumadan önce saptanırsa, halıdan veya koltuktan çıkarılma şansı yüksektir.
Mürekkep lekesi kurumuş olsa bile, lekenin görünümünde büyük fark yaratabilecek bazı işlemler gerçekleştirilebilirsiniz.

Mürekkep Lekesini Halıdan Çıkarmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Halınızın; naylon, polyester veya polipropilen gibi sentetik bir malzemeden mi yoksa yün, sisal, ipek gibi doğal bir liften mi yapıldığını bilmeniz mürekkep lekesi çıkarırken bilmeniz gereken ilk konudur.
Eğer duvardan duvara halınız varsa, bu halı, muhtemelen sentetiktir.
Bir kilim söz konusu olduğunda, yapıldığı malzeme etiketinde yazılıdır.

Farklı halıların, mürekkep lekesi çıkarmak için kullanılan çeşitli temizleme solüsyonlarına farklı tepkiler göstermesinden dolayı halıda kullanılan malzemeyi bilmeniz önemlidir. Halının liflerinin veya renginin bozulmayacağından emin olmak için önce küçük ve gizli bir bölge üzerinde kullanacağınız leke çıkarma solüsyonuyla mutlaka test işlemi gerçekleştirin. Test işleminden sonra, nemli bölgeyi beyaz bir bezle emdirin ve beyaz bez üzerinde halı renginin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Ayrıca, iplikte herhangi bir renk bozulması olup olmadığına bakın.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Piyasada satılan halıların büyük bölümü sabit boyalıdır. Aynı durum yüksek kaliteli, makine kilimleri için de geçerlidir. Fakat bazı iplikler ne yazık ki solmaz nitelikte değildirler. El kilimlerinde ve bazı halıların ilmiklerinde boya akması durumuna oldukça sık rastlanır. Burada belirtilen ve evde gerçekleştirilen müdahaleler, solmaz boyalara sahip halılara ve kilimlere ilişkindir. Mürekkep lekesi için yapılacak işlemden emin değilseniz veya hassas halılar söz konusuysa profesyonel halı yıkama hizmeti veren Dry Center’dan destek almanız iyi olacaktır.

Halıda mürekkep lekesi kalırsa bir temizleme profesyonelinden destek almanız faydalı olacaktır. Dry Center; ön leke çıkarma işleminin yapıldığı profesyonel halı yıkama hizmeti vermektedir. Ayrıca yerinde halı yıkama için Dry Center’dan duvardan duvara halı yıkama hizmeti de alabilirsiniz.


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar Konusuyla İlgili Sayfalar

Lekeler Nasıl Çıkar?

Leke Çıkarma